Sztuka prawa

rozwiązanie umowy “frankowej”

Możliwe rozwiązania umowy “frankowej”

"Odfrankowienie” kredytu

Informacje ogólne

Unieważnienie umowy kredytu

Unieważnienie to najczęstsze rozwiązanie w przypadku kredytów denominowanych. Są to kredyty u dzielone w CHF (hipoteka wpisana w CHF) i denominowane do PLN. Kredytów takich udzielały najczęściej następujące Banki: PKO BP; NORDEA (aktualnie PKO BP); FORTIS BANK (obecnie BGŻ BNP PARIBAS); BGŻ (obecnie BGŻ BNP PARIBAS; DEUTSCHE BANK; CITI BANK; BPH BANK.

Kredytów dominowanych było stosunkowo mało bo mniej niż 20% wszystkich kredytów udzielonych w latach 2006-2009.

W przypadku kredytów denominowanych działanie Kancelarii ma na celu doprowadzić do unieważnienia całej umowy. W takiej sytuacji, strony muszą zwrócić sobie wszystko to co do tej pory świadczyły, a umowa kredytowa przestaje istnieć. Kredyt przestaje obowiązywać tak, jakby nigdy nie został zaciągnięty. Bank zwraca kredytobiorcy wszystkie kwoty wpłacone przez klienta na poczet kredytu w ciągu ostatnich 10 lat. Kredytobiorca zwraca bankowi co najwyżej różnicę pomiędzy otrzymanym kapitałem a sumą wpłaconych kwot.

Przedawnienie roszczeń kredytu frankowego

Umowa kredytowa się nie przedawnia. Przedawniają się natomiast roszczenia pieniężne z niej wynikające.

W odniesieniu do kredytów frankowych termin przedawnienia liczony jest od poszczególnych rat kredytowych, z których nadpłata powstała w związku z niedozwoloną klauzulą indeksacyjną i wynosi (do pewnego czasu 10 a obecnie 6 lat). Tak więc w sytuacji, kiedy jesteśmy posiadaczami kredytu z lat 2005-2007 oraz pierwszego kwartału 2008 roku, roszczenia z tytułu spłacanych w tamtym okresie rat uległy już częściowemu przedawnieniu. Bieg terminu przedawnienia przerywa zawezwanie do próby ugodowej, pozew lub wszczęcie postępowania przez Rzecznikiem Finansowym.

Ile kosztuje obsługa prawna kredytów frankowych?

Jesteśmy elastyczni w kwestii wynagrodzenia. Do każdej sytuacji podchodzimy indywidualnie. Analizę dokumentów wykonujemy bezpłatnie. Oferujemy różne sposoby płatności za zlecenie prowadzenia nam sprawy, w tym między innymi:

Płatność standardowa

płatność z góry za całą sprawę

Wynagrodzenie mieszane

część wynagrodzenia płatna z góry, a wynagrodzenie za sukces tzw. success fee płatne po prawomocnym wygraniu sprawy

Płatność odroczona

Proponujemy klientom rozliczenie za usługi w formie wydłużonego (ratalnego) terminu płatności

robert-piskor-miniaturka

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Adwokat Robert Piskor

Kontakt bezpośredni: