Sztuka prawa

“odfrankowienie” kredytu

Możliwe rozwiązania umowy “frankowej”

Unieważnienie umowy kredytu

Informacje ogólne

“Odfrankowienie” kredytu

„Odfrankowienie” to najczęstsze rozwiązanie w przypadku kredytów indeksowanych. Są to kredyty udzielone w PLN (hipoteka wpisana w PLN) i indeksowane kursem CHF. Kredytów takich udzielały najczęściej następujące Banki: mBANK, BRE BANK, MULTIBANK (obecnie mBank), GE MONEY BANK (obecnie BPH), POLBANK, POLBANK EFG (obecnie Raiffeisen), GETIN BANK, NOBLE BANK, GETIN NOBLE BANK (obecnie Getin Noble Bank), MILLENNIUM BANK, KREDYT BANK (obecnie BZ WBK), ING BANK ŚLĄSKI, EUROBANK, METROBANK, DOMBANK, PTF BANK (obecnie Santander Consumer Bank).

Kredytów indeksowanych było najwięcej.

W latach 2006-2009 stanowiły one 80% wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. W przypadku kredytów indeksowanych działanie Kancelarii ma na celu przekształcenie kredytu frankowego w kredyt złotówkowy z oprocentowaniem na dotychczasowym poziomie (LIBOR + marża). W takiej sytuacji, Bank zwraca kredytobiorcy nadpłacone raty za ostatnie 10 lat, obniża się saldo zadłużenia na przyszłość.

Przedawnienie roszczeń kredytu frankowego

Umowa kredytowa się nie przedawnia. Przedawniają się natomiast roszczenia pieniężne z niej wynikające.

W odniesieniu do kredytów frankowych termin przedawnienia liczony jest od poszczególnych rat kredytowych, z których nadpłata powstała w związku z niedozwoloną klauzulą indeksacyjną i wynosi (do pewnego czasu 10 a obecnie 6 lat). Tak więc w sytuacji, kiedy jesteśmy posiadaczami kredytu z lat 2005-2007 oraz pierwszego kwartału 2008 roku, roszczenia z tytułu spłacanych w tamtym okresie rat uległy już częściowemu przedawnieniu. Bieg terminu przedawnienia przerywa zawezwanie do próby ugodowej, pozew lub wszczęcie postępowania przez Rzecznikiem Finansowym.

Ile kosztuje obsługa prawna kredytów frankowych?

Jesteśmy elastyczni w kwestii wynagrodzenia. Do każdej sytuacji podchodzimy indywidualnie. Analizę dokumentów wykonujemy bezpłatnie. Oferujemy różne sposoby płatności za zlecenie prowadzenia nam sprawy, w tym między innymi:

Płatność standardowa

płatność z góry za całą sprawę

Wynagrodzenie mieszane

część wynagrodzenia płatna z góry, a wynagrodzenie za sukces tzw. success fee płatne po prawomocnym wygraniu sprawy

Płatność odroczona

Proponujemy klientom rozliczenie za usługi w formie wydłużonego (ratalnie) terminu płatności

robert-piskor-miniaturka

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Adwokat Robert Piskor

Kontakt bezpośredni: